Повідомлення про корупцію
Єдиний портал повідомлень викривачів
Національне агентство з питань запобігання корупції запустило Єдиний портал повідомлень викривачів, на якому громадяни можуть інформувати про факти хабарництва, які їм вдалося зафіксувати.
https://whistleblowers.nazk.gov.ua/.
Єдиний портал повідомлень викривачів – це внутрішній канал повідомлення, який економить бюджет всіх інституцій та організацій на розробку власного окремого механізму. Ефективне функціонування порталу є частиною вимог для початку перемовин про вступ України до Євросоюзу. Таким чином виконано їхні рекомендації та інтегровано досвід інших успішних держав із побудови взаємодії з викривачами.
Підключення організацій до порталу відбуватиметься згідно з графіком черговості підключення, затвердженого НАЗК.
Портал – це один з інструментів реалізації антикорупційної політики, створення якого передбачено Законом України «Про запобігання корупції» та Державною антикорупційною програмою на 2023-2025 роки.
Спеціальний ресурс забезпечує анонімне надсилання повідомлень працівниками організацій про корупцію в їхніх структурах – інформація викривачів оперативно надсилається її керівникам або уповноваженим підрозділам (особам) з питань запобігання та виявлення корупції, а також до спеціально уповноваженого суб’єкта у сфері протидії корупції (НАЗК, НАБУ, Нацполіції, органів прокуратури).
На першому етапі впродовж 30 робочих днів до порталу будуть підключені спеціально уповноважені суб’єкти у сфері протидії корупції (НАЗК, НАБУ, Офіс Генпрокурора, Національна поліція) та ДБР.
Протягом 60 днів - міністерства, центральні органи виконавчої влади зі спеціальним статусом, обласні державні (військові) адміністрації.
Протягом 90 робочих днів з дати запуску порталу до нього будуть підключені Апарат ВРУ, Секретаріат Кабінету міністрів, Офіс Президента, апарати (секретаріати) РНБО, ЦВК, Рахункової палати, КСУ, державні компанії тощо. Далі – обласні, міські, сільські та селищні ради.
Портал забезпечує цілодобовий відкритий доступ для подання повідомлень (у тому числі анонімних) через внутрішні канали повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень.
Це зручний і простий інструмент, який мінімізує людський фактор, унеможливлює втручання в систему і витік інформації.
Порядок ведення Єдиного порталу повідомлень викривачів затвержено Наказом НАЗК від 03.01.2023 № 1/23
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0022-23#Text
Хто може звернутися на портал
Будь-яка людина, якій стала відома інформація про корупційне або пов’язане з корупцією правопорушення, може повідомити про це на порталі. Законодавство не містить будь-яких обмежень з цього питання. Однак не кожен може набути статус викривача.
Яка різниця між викривачем і заявником
Людина вважається викривачем, якщо дотримані наступні умови:
- повідомити про корупцію має фізична особа (громадянин України, іноземець, особа без громадянства), яка переконана, що її інформація є достовірною;
- наведена у повідомленні інформація повинна містити фактичні дані, що доводять можливе вчинення іншою особою корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення, які можна перевірити;
- ця інформація стала їй відома у зв’язку з її трудовою, професійною, господарською, громадською, науковою діяльністю, проходження нею служби чи навчання.
Якщо відсутня хоча б одна з цих умов, людина вважається заявником.
Чи можливо повідомити про корупцію анонімно
Портал пропонує вибір – анонімно подавати повідомлення чи із зазначенням інформації про себе. Кожному гарантується право на конфіденційність. Якщо людина здійснила повідомлення анонімно, вона не може претендувати на винагороду, а також не може користуватися статусом викривача.
Також можна не вказувати про себе жодних даних. В будь-якому разі кожному заявнику надається ідентифікатор, ввівши який, можна слідкувати за ходом розгляду повідомлення.
Який порядок отримання та розгляду повідомлень
Повідомлення підлягає розгляду, якщо наведена у ньому інформація містить фактичні дані, які можуть бути перевірені. Попередній розгляд повідомлень відбувається у строк не більше десяти робочих днів з дня внесення інформації до порталу. Якщо під час попереднього розгляду виявляються ознаки корупційного правопорушення, матеріали передаються відповідному спеціально уповноваженому суб’єкту у сфері протидії корупції або ДБР. Якщо викладена у повідомленні інформація підтверджується, винні притягуються до дисциплінарної відповідальності.
Які гарантії безпеки для викривача
За наявності загрози життю, житлу, здоров’ю та майну викривачів, їхніх близьких у зв’язку із повідомленням правоохоронні органи можуть надати захист від протиправних посягань.
Який алгоритм отримання винагороди 10%
Першою умовою для отримання винагороди є статус викривача у кримінальному провадженні. Розмір винагороди становить 10% від грошового розміру предмета корупційного кримінального правопорушення, або від завданого державі збитку. Водночас винагорода не може бути більшою за 3000 мінімальних заробітних плат, встановлених на час вчинення такого правопорушення.
Винагорода виплачується за результатами судового розгляду після ухвалення судом обвинувального вироку, що набрав законної сили коштом Держбюджету органами державного казначейства.
Пам'ятка щодо права та гарантії захисту викривачів
КАНАЛ ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО МОЖЛИВІ ФАКТИ КОРУПЦІЙНИХ АБО ПОВ’ЯЗАНИХ З КОРУПЦІЄЮ ПРАВОПОРУШЕНЬ, ІНШИХ ПОРУШЕНЬ ЗАКОНУ УКРАЇНИ «ПРО ЗАПОБІГАННЯ КОРУПЦІЇ» В ВОЗНЕСЕНСЬКІЙ РАЙОННІЙ РАДІ
Засіб електронного зв’язку – rayradavozn15@gmail.com
Засіб поштового зв'язку: пл.Центральна,1, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56501 (із зазначенням «Уповноваженій особі з питань запобігання та виявлення корупції у виконавчому апараті Вознесенської районної ради Миколаївської області» та із обов'язковою позначкою «Особисто» (це надасть вам гарантії збереження ваших особистих даних).
Крім того, про факти порушення антикорупційного законодавства працівниками виконавчого апарату Вознесенської районної ради можна повідомити уповноважену особу з питань запобігання та виявлення корупції у виконавчому апараті Вознесенської районної ради Миколаївської області Кондрюкову Наталію Миколаївну по телефону (05134) 3-26-65 (протягом робочого дня - з понеділка по п'ятницю з 8:00 до 16:00, перерва з 12:00 до 13:00).
Номера телефонів "гарячих ліній":
0-800-507-001 — гаряча лінія Генеральної прокуратури України щодо порушення прав фізичних осіб- підприємців та господарюючих суб’єктів;
0-800-501-482 — гаряча лінія СБУ щодо особливо-небезпечних злочинів проти держави;
0-800-507-309 — урядова телефонна гаряча лінія;
(044) 256-11-10 — приймальня МВС України;
(044) 256-00-31 — пряма телефонна лінія національного агентства з питань державної служби (якщо вам відомі випадки корупції серед державних службовців);
(0512) 47-25-16— гаряча лінія Миколаївської обласної прокуратури
(0512) 53-12-00 — приймальня МВС України у Миколаївській області
(0512) 49-03-22 — гаряча лінія СБУ в Миколаївській області